Przeskocz do treści

Szachy, wiralność i miliony ludzi

Wielu z nas spotkało ludzi mówiących – ,,a co mój głos zmieni, jaki ja mam wpływ na resztę ludzi?”. Fakty są takie, że każdy głos wiele znaczy, i każdy człowiek może mieć wielki wpływ na innych. Jak to możliwe? Jak kiedyś, bez internetu i telefonów rozpowszechniały się nowe idee? Tak – macie rację – WIRALNIE!

Wyślij 2 sms-y, wykonaj 2 telefony, odwiedź dwóch znajomych

Korwiniści zachęcają do weekendowego ataku na system – dwoma sms-ami (może być więcej 🙂 ). Czy to może działać? Czy uda nam się dotrzeć do wystarczającej liczmy osób? Czy możemy poinformować miliony osób?

Odpowiem przytaczając szachowo-matematyczną historię

Szachownica – 1 ziarno, 2 ziarna, 4 ziarna…

Według wielu źródeł szachy powstały w VI wieku przed naszą erą w Indiach. Z ich powstaniem wiąże się ciekawa legenda.
Mędrzec Sissa Nassir, który wynalazł szachy tak zachwycił grą swojego władcę, że ten aby wynagrodzić swojego poddanego obiecał mu nagrodę. Mędrzec sam miał wybrać, czego od króla oczekuje. Ten nie namyślając się długo poprosił o liczbę ziaren pszenicy, którą wyznaczy szachownica w następujący sposób:
„Połóż panie na pierwszym polu szachownicy jedno ziarno, na drugim dwa, na kolejnych cztery, osiem, szesnaście i tak do ostatniego pola za każdym razem podwajając ich liczbę.”
Władca był zdumiony skromnością prośby swojego poddanego, jednak szybko okazało się że w całych Indiach nie ma takiej ilości zboża, by spełnić życzenie mędrca. (źródło http://blog2pir.blogspot.com/2014/02/ziarna-pszenicy-na-szachownicy.html)

Ile tych ziaren było na szachownicy?

Ilość wszystkich ziaren jest sumą pewnego ciągu geometrycznego i daje nieprawdopodobnie wielką liczbę 18 446 744 073 709 551 615, czyli ponad 18trylionów! Aby zgromadzić taką ilość pszenicy królewski spichlerz o wysokości 4 i szerokości 10 metrów, musiałby mieć długość aż 300 milionów kilometrów, a gdybyśmy chcieli kłaść na szachownicy jedno ziarno na sekundę, zajęłoby nam to 585 miliardów lat, czyli o wiele więcej niż wynosi wiek Wszechświata! (źródło http://blog2pir.blogspot.com/2014/02/ziarna-pszenicy-na-szachownicy.html)

Damy radę?

,,System” wmawiam nam, że niewiele możemy – bo sondaże, bo telewizja, bo miliony na reklamy, itd. Fakty są jednak takie – w ten weekend możemy całkowicie zmieć Polskę – jak?

Wyślij 2 SMS-y,
w wiadomości poproś o przekazanie SMS-a dwóm osobom…

A teraz wyobraźcie sobie, co będzie jak wyślemy 10, 20, 50 sms-ów, maili, udostępnimy na FB…

Opublikowany wPolityka

Bądź pierwszym komentującym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *